Poniedziałek, 22 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5992
Poniedziałek, 22 lipca 2024

Forum sędziów

koszt przejazdu sędziego do świadka

Joanna B.
22.03.2010 19:50:05

Sędzia musi udać się na przesłuchanie świadka ok 100 km od miejsca zamieszkania lub 150 km tj 50 km do pracy a następnie 100 km do świadka w trybie art 396 par 2 kpk; nie ma mozliwości zastosowania pomocy prawnej bo sędziowie z najbliższych świadkowi sądów są wyłączeni w komplecie; Jak mam dojechać do świadka - świadków ? art 618par 1 pkt 2 kpk do wydatków wlicza przejazdy sędziów i innych osób z powodu czynności postępowania ; Prezes wyklucza przejazd taksówką, sugerując użycie własnych pojazdów sędziemu i protokolantowi i rozliczenie tzw delegacji; Co o tym sądzicie ? Jeżeli udaję sie do świadka gdzieś bliżej mojego sądu, zamawiamy taksówkę i wlicza sie ją w koszty z 618 kpk; Sprowadzenie świadka do mojego sądu jest nie możliwe ze wzgledów zdrowotnych świadka.

jano1976
22.03.2010 19:56:09

Nie bardzo wiem co może mieć do tego Prezes, wprawdzie może wydać jakoweś zarządzenie w tym temacie, jednak uważam, że nie ma do tego podstaw. Odradzam udawanie się własnym pojazdem. W razie nie daj Boże kolizji lub wypadku będziesz mieć więcej problemów niż pożytku z takiego rozwiązania.

Joanna B.
22.03.2010 20:00:09

Prezes ma tyle do tego, że podpisuje delegację, chociaż zastanawiam się czy delegacja jest tu właściwa. Jak pojazdę taksówką, mogę nie dostać zwrotu. To co robić?

jano1976
22.03.2010 20:13:13

Przyznam, że troszkę tego nie rozumiem. Kiedy miałem przesłuchać świadka w miejscu zamieszkania zawsze brałem taksówkę. Dopuszczałem dowód jako Sąd i tyle. Żadnej delegacji na wyjazd z Sądu nie brałem bo i po co jeśli jadę taksówką, za którą ne płacę i w ramach obowiązków (czyli posiedzenia). Taksiarz wystawiał rachunek i przyznawałem postanowieniem jako koszt przejazdu Sądu. Prezes nawet o tym nie wiedział, a nawet gdyby wiedział i miał jakieś sugestie to bym go poprosił o służbowy pojazd - którego nie ma - ;-) Jeśli jadę jako sędzia delegowany i jest to przesłuchanie, a nie rozprawa to nie czuję się w żaden sposób zobligowany do tłumaczenia się dlaczego taxi jadę.

naiwny.super
30.11.2010 23:50:20

tydzień temu prezes odmówił mi zgody na przejazd taksówką na przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania (na terenie miasta). o co zwróciłem się, zgodnie z obowiązującym w moim bizancjum zwyczajem.

na swojej uprzejmej prośbie znalazłem odręczny bazgroł:
"Nie wyrażam zgody".

byłem asesorem, więc do bycia traktowanym jak pies przywykłem, ale moja sekretarka wpatrywała się w to pismo z niedowierzaniem i długo nie mogła zamknąć ust.

markosciel
01.12.2010 00:39:07

"naiwny.super" napisał:

tydzień temu prezes odmówił mi zgody na przejazd taksówką na przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania (na terenie miasta). o co zwróciłem się, zgodnie z obowiązującym w moim bizancjum zwyczajem.


Zrobiłeś podstawowy błąd czyli wskazałeś w jaki sposób do świadka chcesz się udać.

Należało napisać, że w związku z koniecznością przesłuchania świadka w dniu .... zwracasz się o zapewnienie transportu sędziego i protokolanta na miejsce czynności

I teraz to nie Twój problem - tylko prezesa żeby transport zapewnić

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.