Poniedziałek, 22 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5992
Poniedziałek, 22 lipca 2024

Forum sędziów

Art. 420 § 2 kpk

Darkside
25.03.2010 10:24:39

Mam taki problem.
Skazałem gościa z art 207 § 1 k.k. na karę 1rok i 4m-ce pozb. wol. na twardo, jednocześnie zaliczyłem okres tymcz.areszt. w sprawie od chwili zatrzymania do dnia wyroku tj. 24.02.2010.
ZK przysłał wniosek o orzeczenie w trybie art.420§2kpk , iż zaliczeniu podlegał okres do dnia 9 lutego 2010 bowiem tego dnia wprowadzili mu inną karę do wykonania i poinformowali o tym sąd.
W moich aktach sprawy żadnej inf. nie było.
Podejrzewam, że wysłali ją do wydziału wykonywania orzeczeń do akt tamtej sprawy w której wprowadzili karę do wykonania.

Co zrobić z tym wnioskiem ?

Ja mam koncepcje, o nieuwzględnieniu go bowiem w chwili orzekania żadnej informacji nie miałem.

Natomiast jeżeli są wątpliwości co do zaliczenia t.a. na poczet kary p.w. to niech to w trybie 13 kkw rozstrzyga wydział wykonywania orzeczeń ...

Jak myślicie ?

violan
25.03.2010 12:10:12

Ja myślę, że 13 kkw.

censor
25.03.2010 12:13:18

U nas w podobnych sytuacjach orzekało się w trybie art.420 par.2 kpk. Zazwyczaj jednostki penitencjarne są bardzo skrupulatne i przesyłają organom dysponującym zawiadomienia o wdrożeniu tymczasowo aresztowanym do wykonania kar orzeczonych w innych sprawach. Może gdzieś zaginęło takie zawiadomienie i nie dotarło do akt? Ja bym orzekł w trybie art.420 par.2 kpk. Art.13 par.1 kkw moim zdaniem tu nie znajduje zastosowania, to nie ta materia.

romanoza
25.03.2010 12:18:41

"censor" napisał:

U nas w podobnych sytuacjach orzekało się w trybie art.420 par.2 kpk. Zazwyczaj jednostki penitencjarne są bardzo skrupulatne i przesyłają organom dysponującym zawiadomienia o wdrożeniu tymczasowo aresztowanym do wykonania kar orzeczonych w innych sprawach. Może gdzieś zaginęło takie zawiadomienie i nie dotarło do akt? Ja bym orzekł w trybie art.420 par.2 kpk. Art.13 par.1 kkw moim zdaniem tu nie znajduje zastosowania, to nie ta materia.

Zgadzam się z censorem, wyłącznie tryb z art. 420 par. 2 kpk. Ja wydałbym postanowienie, którego wzór wysyłam Ci na pewu

Dede_
25.03.2010 12:54:21

Pewnie, że 420 kpk. Tu nie ma znaczenia, że w chwili orzekania Sąd nie wiedział o wprowadzonych karach do wykonania. Chodzi przecież o obiektywnie nieprawidłowe zaliczenie, choćby miało wynikać z późniejszych informacji. To dla klienta wszystkie orzeczenia mają współgrać tak, żeby czegoś nie przesiedział.

romanoza
25.03.2010 13:09:23

"Dede64" napisał:

Pewnie, że 420 kpk. Tu nie ma znaczenia, że w chwili orzekania Sąd nie wiedział o wprowadzonych karach do wykonania. Chodzi przecież o obiektywnie nieprawidłowe zaliczenie, choćby miało wynikać z późniejszych informacji. To dla klienta wszystkie orzeczenia mają współgrać tak, żeby czegoś nie przesiedział.

Dokładnie tak, co więcej do 1 lipca 2003 r., jedynie brak informacji lub błędna informacja a nie przeoczenie uzasadniały korektę w tym zakresie

§ 2. Jeżeli, wskutek braku informacji lub błędnej informacji o odbywaniu przez oskarżonego kary pozbawienia wolności w innej sprawie, sąd nieprawidłowo zaliczył okres tymczasowego aresztowania na poczet orzeczonej kary, stosuje się odpowiednio przepis § 1 zdanie pierwsze.

Darkside
25.03.2010 13:19:17

Dzięki wszystkim

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.