Poniedziałek, 11 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5768
Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Forum sędziów

Kara porządkowa w postępowaniu skarbowym

jano1976
13.01.2011 19:21:12

W postępowaniu karnym skarbowym jest przesłuchiwany przed pracownikiem Urzędu Skarbowego świadek. W trakcie przesłuchania świadek ten, bez zgody i wiedzy przesłuchującego nagrywa to przesłuchanie. W protokole nie została ujęta kwestia powołania się przez niego na art. 183 kpk jako podstawę odmowy odpowiedzi na niektóre pytania. Świadek dostał karę porządkową z art. 262 Ordynacji podatkowej za utrudnianie postępowania. Czy dołączenie do odwołania treści nagrania Waszym zdaniem grozi mu jakimiś konsekwencjami. Dodam, że na nagraniu ewidentnie jest treść zeznań zawierająca powołanie się na art. 183 kpk, czego nie ma w protokole. Od razu dodam, że świadek podpisał protokół i nie zwrócił na to uwagi a teraz organ US wskazuje, że w protokole tego nie ma więc się nie powołał.

Dede_
13.01.2011 21:32:00

O, nieładnie Urzędzie Skarbowy, nieładnie! Moim zdaniem nic gościowi nie grozi i niech się broni jak najbardziej dołączeniem nagrania. Kpk nie przewiduje sankcji za nagrywanie bez pozwolenia. Karę z 262 O.p. w tym układzie dostał bezpodstawnie. Skoro nie wpisano tego, na co się powoływał, to znaczy że nie były rozpatrywane jego argumenty ze 183 kpk. Tylko przy zapisie do protokołu i wskazaniu powodów, dla których organ podatkowy nie uznaje słuszności jego argumentacji, mógłby nałożyć karę. Gdybym była odwoławcza (o ile wniesiono zażalenie), to uchyliłabym karę, bo została nałożona w sytuacji, gdy osoba przesłuchiwana nie stosowała obstrukcji a działała w swoim przekonaniu w granicach przysługującego jej prawa, nie otrzymała też wyraźnego wskazania od organu procesowego o zajęciu innego stanowiska.

wanam
15.01.2011 10:49:23

trochę się US pomyliły postępowania, chyba że było to postępowanie podatkowe, kontrolne, a nie karnoskarbowe?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.